O PORODICAMA - IV dio

(nastavak)

 U naprijed izloženom može se vidjeti koje su porodice živjele u Vojkovićima prije 1900. U prvoj polovini dvadesetog vijeka nema velikih migracionih kretanja. Na samom početku 20. stoljeća doseljava se porodica Crkvenjaša (u samom podnožju Igmana). Raseljavaju se s Crkvina, od Lužana, prema Osijeku. Ždrale i Škrbe su opisani u Kozarevićima, Topliku, Kobilj- Dolu [Kasindo], gdje nalazimo još i Miniće, kao i na Mladicama. U Kotorcu nailazimo na Gavriće. Delići su obradjeni u dijelu - Lasica. Šarabe i Soknići su živjeli na Vrelu Bosne. Pikule su po svoj prilici iz Hercegovine. Bave se trgovinom, kao i Mladen i Micika Jovanović, koji su odnekle iz Srbije. Za prvu polovinu 20. vijeka, moguće je da je nešto i ispušteno.
 Poslije II svjetskog rata, dolazi do velike industrijalizacije sarajevskog regiona, gdje se izgardjuju velike fabrike, koje vremenom prerastaju u gigante (Energoinvest, a Famos prvenstveno za ovaj kraj i mnogi ostali). Usljed toga a i drugih okolnosti (blizina grada, zbog školovanja djece, infastruktura, nepravedan odnos prema agraru i drugih faktora) dolazi do dvije velike migracije u Sarajevskom polju, pa s tim i u Vojkovićima.
 U 'prvom velikom talasu' naseljavanja Vojkovića, negdje šezdesetih godina prošlog vijeka, pridošlo stanovništvo je uglavnom iz srpskih sela sa Trnovske opštine. Ta sela su vrlo brzo ostala prazna. Nešto malo stanovništva se doselilo iz opštine Kalinovik, zatim iz Hercegovine i nekih drugih nerazvijenih krajeva.
 'Drugi veliki talas' je zapljusnuo naselje sedamdesetih godina 20. vijeka, gdje se doseljava stanovništvo s opštine Foča, današnje Srbinje. Preciznije iz srpskih sela sa velikog geografskog područja zvanog 'Jabuka'. Zato se ova kategorija, onako u narodu, zove "Jabučani".
 I imamo i 'treći veliki talas', napravljen u Zadnjoj Velikoj Nesreći, kada je u Sarajevu i okolini napravljen veliki genocid nad srpskim narodom, te je taj narod protjeran sa tih prostora, (ono što nije ubijeno), i prva stanica su mu bili okolna srpska naselja, medju kojima i Vojkovići. Od tih naselja se pokušava napraviti nešto što bi ličilo na grad, čak ima i naziv - 'Srpsko Sarajevo'.
 Mi ne bi bili mi, da nemamo nekakvih podjela. Možda je to kod svih naroda, ali nam se čini da je to kod Srba naročito izraženo. Pa tako se ovi doseljeni zovu 'došle'. Iz 'prvog talasa' još i "brdjani', a ovi iz 'drugog talasa' - 'Jabučani'. Starosjedioci se nazivaju još i 'poljari', ili 'tikvari', a rijetko i 'pitari'. 'Treći talas' se jednostavno naziva - 'izbjeglice'-.
 Što se tiče prezimena, pojavljuju se: Močević, Andžić, Šiljegović, Sikima, Perković, Glogovac, Aškraba, Dubovina, Vuković, Došlo, Mijović, Miovčić, Radovanović, Purković, Simanić, Drinjak, Antonić, Golijanin, Krstović, Samardžija, Skakavac, Arnautović, Bozalo, Bojanić, Cvijetić, Cerovina, Bakula, Vasić, Samardžić, Beribaka, Drakul, Elez, Furtula, Granić, Kenjić, Kapuran, Kljajić, Klepić, Lale, Lalović, Ristić, Marković, Mišović, Medjo, Ninković, Novaković, Ristivoje, Božić, Petrović, Rac, Botić, Krsmanović, Tešan i Tešanović, Galinac, Čamur, Perišić, Pjević, Draganić, Mandić, Djokić, Djerić, Savić, Vidović, Tuševljak, Babić, Djorem, Avram, Simović, Zimonjić, Sikimić, Antunović, Andrić, Bjelica, Popović, Ćeranić, Djerić, Čančar, Dragović Ćosović, Djurić, Buha, Ivanović, Hegediš, Kerleta, Jokić, Kovač, Mladjen, Ljuboje, Mastilo, Radović, Šehovac, Subotić, Šarović, Vlaški, Vitković, Aleksić, Vidaković, Tomašević, Cinco, Veselinović, Trišić, Ostojić, Timotije, Marvan, Popadić, Djević, Škobo, Prodanović, Trnčić, Sarić, i ostali...
 Neka od prezimena se mogu pronaći u navedenom Zborniku, ali uglavnom sva ostala se moraju tražiti negdje drugo. U jednom od narednih priloga, pokušaćemo da navedemo sva prezimena, koja se pojavljuju u Zborniku, pa ukoliko nekoga intersuje šta je zapisano o nekoj familiji prije 1900. godine, možemo razviti diskusiju na forumu "PRIČAONA", DISKUSIJE pod - OSTALO.