VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

DZI
Idi na stranu 1, 2  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> BISERNICA
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Sun Sep 10, 2006 1:57 pm    Naslov: DZI Odgovori sa citatom

"DZI"
Proljetos, dosla majka iz nasih krajeva u posjetu kcerki, u Kanadu. Boravi po cijeli dan sama u stanu dok kcer radi. Pospremi stan, skuva rucak, malo hekla i ceka kcer da dodje s posla. Poslije rucka i vrlo kratkog odmora, vec je sedam sati uvece, odlaze u obilazak molova (trznih centara) i parkova da majka upozna ljepote ovog podneblja.
Jednom, poslije desetak dana maminog boravka, kcer s posla nazove majku telefonom i kaze joj:
"Mama ja dolazim za 20 minuta kuci. Ti se polako spremi. Zakljucaj vrata od stana. Pozovi lift, kada se vrata od lifta otvore, udji, pritisni dugme "DZI" ja cu te cekati na izlazu iz lifta, da idemo u kupovinu."
Majka nije uputna u koristenju lifta, ali sta ce? Po uputi kceri spremi se polako, zakljuca vrata od stana pozva lift. Dodje lift, otvorise se vrata i starica udje.Gleda na komandnoj tabli nema nigdje da pise "DZI". Umalo da se vrata zatvore, brzo izadje iz lifta. Vrati se u stan, uze naocale, misleci da mozda dobro ne vidi na onim mnogobrojnim dugmicima "DZI". Ponovo pozva lift. Udje, ali sada drzi lijevom rukom vrata od lifta. Ne daj Boze da se zatvore. Sirota starica bulji u dugmice, ama nema "DZI" pa nema. Opet izadje iz lifta i ode u stan.
Kcerka vidi da nije mama sisla, pozva lift i dodje u stan. Otvori vrata. Majka sjedi zabrinuta. Pita je: "Sta je mama, sto ne sidje? Znas da mi se zuri imam puno obaveza."
Ma kako cu ti kceri moja sici, nemam krila kao ptica da sletim sa 15 sprata na zemlju. A u tom tvom liftu ama nema nigdje tog "DZI". Gledala sam i bez i sa naocalama, nisam ga nasla na toj komandnoj tabli.
Kcer prasnu u smjeh!
Majka ce: " Ama, sta se smijes, majku ti tvoju". Na to ce kcer: " Mama, slovo "G" je "DZI" na engleskom jeziku.
Majka uzvrati rjecima: " Jebem ti mater i tebi i tvom liftu i tom tvom "DZI" i tom tvom engleskom jeziku, odakle ja to znam, kad sam ja to ucila taj tvoj engleski?" Obadvije prasnuse u smijeh. Od toga dana starica zapamti da je "G" "DZI" na engleskom, a ne "GE", kako mi to kazemo i poce samostalno koristiti lift. Izlazila je u svakodnevnu setnju SAMA na kratke relacije od 1oo metara daleko od zgrade gdje stanuje. Ne daj Boze da zaluta, sta bi? Engleski ne zna, a i da zna nema koga da pita, jer ulicama gdje zive, samo zuje automobili, a pjesaka nema z glave.
"Kceri moja", veli majka jednog dana, " Sticajem ratnih okolnosti dosla si ovdje prije dvanaestak godina. Vidim naucila si engleski jezik, zaposlila se, nabavila sve sta je potrebno u stanu, pa i gardarobe imas dovoljno. Prihvatila si i navikla na ovu sredinu i nacin zivota. Lijepo ti zivis ovdje, u ovom gradu, u ovoj zemlji, a ja po isteku vize od 3 mjeseca, vracam se svojoj kuci u moj rodni kraj :
- gdje se cita kako pise i pise kako govori,
- gdje mogu da razgovaram sa svijetom na nasem srpskom jeziku,
- gdje mogu gledati TV i slusati radio sa razumjevanjem,
- gdje imam prijatelje i komsinice sa kojima svakodnevno uz cigaretu pijem kafu, vodim razgovore i idem u setnju,
- gdje su ulice u svako doba pune prolaznika i setaca,
- gdje zaista ima mnogo vise duhovnosti nego materijalnog bogatstva na koje sam ja naucila za ovih mojih sedam decenija zivota.
A tebi, kceri moja i svima koji dodjoste iz naseg zavicaja ovdje, neka dragi Bog i sve nebeske sile budu na pomoci!"
Tako starica - majka po isteku vize od 3 mjeseca boravka kod kceri, vrati se ljetos svojoj kuci u svoj zemaljski raj, u zavicaj, gdje ima malo para a dosta druzenja.
Kcer je imala namjeru da mami poduzi vizu na duzi period ali.. ali......isprati i smjesti majku u avion. Sa suzama u ocima majka i kcerka se izljubise i rastadose do nekog buduceg susreta, mozda u zavicaju prije nego u Kanadi.
Kcer osta da radi, radi, radi i tako provodi zivot u radu i trosenju zarada daleko od voljene majke i zavicaja.
Nazad na vrh
voj
Gost

PorukaPoslato: Tue Sep 12, 2006 12:12 am    Naslov: inostranstvo Odgovori sa citatom

Svi mi sto smo vani,kukamo ko nije nam dobro,pa sto se ne vratimo.Jer svako ko je pametan ide tamo gdje ce mu biti bolje.Svako nadje neki izgovor da nemoze da se vrati.Moze se i vani lijepo zivjeti samo se treba prilagoditi.Ako nemozes najbolje se vratiti a ne se patiti.Svako nadje neki razlog da se nevrati.Nemislim nikome soliti pamet to je samo moje misljenje.
Nazad na vrh
RosaFilipovic

Učlanjen: 30 Sep 2004

PorukaPoslato: Sun Jan 28, 2007 2:57 am    Naslov: DZI Odgovori sa citatom

Iz ove istinite price, koja se odnosi na mnogobrojne slucajeve, vidi se tezina zivota starijih osoba koje borave daleko od zavicaja, bez obzira sto su sa odnosno kod svoje djece.
Istina je da su sa djecom sigurniji, odnosno imaju vecu sigurnost i bezbjednost.
Oslanjaju se na djecu i njihovu neizmjernu pomoc koju im djeca svakodnevno pruzaju kroz razne vidove, ALI im i te kako ne dostaje zavicaj, rodni kraj, rodbina, duhovnost, druzenja, razgovori koji mnogo znace svakom zivom ljudskom bicu a pogotovo starijim osobama. Sta je tu je. Ko moze i ima gdje da se vrati, kao ova starica iz price,vraca se a oni koji nemaju mogucnosti iz bilo kakvih razlga za povratak ostaju tu gdje jesu. Moleci se dragom Bogu i svim nebeskim silama za svoje potomke za bolju sadasnjost i ljepsu buducnost.
Covjek bez zavicaja je kao rijeka bez mostova.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dis

Učlanjen: 03 Dec 2007

PorukaPoslato: Fri Dec 21, 2007 9:22 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

Ne samo baka vec i svi vi treba da se vratite ovdje jer i sami znate šta ste dobili a šta izgubili odlaskom vani.Ne pametujem nikom ali...
Kada bi se samo dvije porodice npr iz Kanade vratile vjerujem da bi za njima došla još najmanje 31a porodica.Niko neće da ga smatraju neuspješnim,slabim i sl.A što se tiče para sa pola vašeg rada tamo ovdje se zivi solidno a sa radom kao tamo čak i bolje.
Ako mozete(doduše teško)vratite kredite i kući,nećete se pokajati.
Nazad na vrh
gost
Gost

PorukaPoslato: Sat Dec 22, 2007 6:17 am    Naslov: Odgovori sa citatom

dis ::
.A što se tiče para sa pola vašeg rada tamo ovdje se zivi solidno a sa radom kao tamo čak i bolje.Ako mozete(doduše teško)vratite kredite i kući,nećete se pokajati.

Sve je to tacno. U pravu si potpuno. Ja nisam, evo vec "x" godina, imao godisnji odmor, a i da imam godisnji, kako otici i odmoriti se, bilo gdje? Ne da se radi, nego se rinta u pravom smislu te rijeci. Ma ne bojim se posla, ali ledja bole pravo. Ali, kako se vratiti? Nekakav kontinuitet se izgubio, kako naci posao. Na stranu sto bi mnogi rekli "ko ga sisa, sto je ikuda isao", ali nije za zanemariti. Ovdje , istina, jesu neuporedivo bolji zivotni uslovi i ne zivi se tako lose, ali u usporedbi sa "tamo daleko", ovo sve je nista. Ipak je lakse cijepati drva za zimu, ukljucivati bojler svakodnevno itd. Ali, sve ima svoje ali. Ovdje se ipak uspostavio, kakav takav kontinuitet, djeca su pustila ili pustaju korijenje, a sto je mnogima najvaznije, svi brojimo "kvodere" za penziju, jer kako dici sidro bez dovoljno kvodera, a sto se vise ceka, sve je gore. Sve je ovo kao nekakva "trka" u kojoj se trci isuvise brzo, a odustati se ne smije. Ako covjek samo pomisli odustati, gotovo je. Ma ima hiljadu razloga i za ovo i za ono, i za 'vamo i za tamo. Kako bude, sta ces...
Nazad na vrh
dis

PorukaPoslato: Sat Dec 22, 2007 4:54 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

Naravno da nije lako ali je lakše nego kada ste krenuli odavde.Lakše je vratiti se u poznato i drago(barem se nadam) nego u nepoznato i strano. Drugo djeca jesu pustila korjenje ali bili ste ih pustili i vi pa ste u odredjenom trenutku otišli gdje vam je bolje,a djeci je sigurno ovdje bolje bilo kog da su uzrasta.Nije ovo više Brozova komunistička zemlja pa da do nas poslednjih dopre bilo kakva nova riječ tehnike i nauke.Sva djeca imaju računare,mobitele,govore jezike.Idu na zimovanja,ljetovanja imaju privatne škole.
O neimaštini i lopovima govoriće vam samo oni koji čekaju državni posao od 7 do 3 i platu za taj "trud" od 1000 E.Takvi uistinu ne rade ništa samo kukaju i dane provode uz karte i flašu.Svi ostali su pošteno nagradjeni za svoj rad.Ne umiremo od posla ali nam je baš dobro ovdje.Mislim da se niko ne bi pokajao ko bi se vratio i bilo bi mu bolje 100%
Nazad na vrh
voj
Gost

PorukaPoslato: Mon Dec 24, 2007 8:34 am    Naslov: plata Odgovori sa citatom

Ako je tolika plata koliko ovaj moj zemljak kaze eto nas ,sviju nazad .1000 evra su prave pare.Ja sam cula da je prosjecna plata oko 250 evra.
Nazad na vrh
dis

PorukaPoslato: Mon Dec 24, 2007 2:07 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

1000 E je plata u državnim institucijama i da si pažljivo pročitao poštedio bi me dodatnih komentara.A ako je vama novac jedini i jedini presudan faktor u planiranju života svog i svoje porodice onda mi je drago što niste ovde i što ste to što vam je potrebno pronašli pa makar i tamo gdje ste sada.Ja samo kažem da se i ovde pristojno živi uz toliko rada kao tamo a još kad bi ovde pristali na poslove koje bez ikakvog kompleksa obavljate tamo(npr razvoženje pica u četrdesetim i sl.)...
A evo za tvoju informaciju meni i drugom zaposlenom članu porodice su primanja iznad onih zbog kojih bi se ti vratio i još pozvao i ostale na taj korak.Plus imamo godišnji 18 radnih dana,svaki vikend i praznik slobodan,penziono,socijalno,regres ,topli obrok i nadoknadu za prevoz.I drugi put se raspitaj malo bolje prije nego ljude nazoveš (indirektno) lažovima.
Nazad na vrh
voj
Gost

PorukaPoslato: Wed Dec 26, 2007 6:41 am    Naslov: Odgovori sa citatom

Ja nisam rekla da ti lazes,samo mi je tvoj odgovor malo cudan.Ti sada sabires plate, sto vise osoba radi veca plata.Sto kazes da novac nije sve u zivotu ,slazem se ali bez njega nista nemozes.A sto se tice standarda smjesno se je porediti sa Kanadom .A sto kazes za pice, tesko da ce ko sta zaraditi od raznosenja pica.Sa normalnim radom od 8 sati u fabrici se fino zaradi.Istina nema toplog obroka,ali isto tako se neradi drzavnim praznicima a ima ih vise nego kod nas.Subota i nedjelja ako hoces ,prekovremena.A sto se tice nostalgije hvala Bogu da je ima ali sreca ne drzi dugo i cesto.
Nazad na vrh
dis

PorukaPoslato: Wed Dec 26, 2007 3:04 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

Ako ti je moj odgovor čudan nema veze to znači da se nismo razumjeli.Ništa novo rijetki su oni koji su otišli i razumiju ili priznaju da razumiju.
Nazad na vrh
gost2
Gost

PorukaPoslato: Thu Dec 27, 2007 12:21 am    Naslov: Odgovori sa citatom

Dis budi malo realan.Topli obrok,socijalno,regres,nadoknada za prevoz itd itd.Bilo za vrijeme Brozove vladavine.Ko god ima mobilni '"dobro"zivi.
Nazad na vrh
dis

PorukaPoslato: Thu Dec 27, 2007 10:48 am    Naslov: Odgovori sa citatom

Ako stanuješ ovde i sam znaš kakve su plate i uslovi u zajedničkim institucijama a ako ne stanuješ ovde raspitaj se pa posle smatraj ljude nerealnim(lažovima) ako i dalje budeš imao razlog za to.Mislim da i ovako znaš da ja nisam nerealan nego...
Nazad na vrh
gost No 1
Gost

PorukaPoslato: Thu Dec 27, 2007 5:40 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

dis ::
Ako stanuješ ovde i sam znaš kakve su plate i uslovi u zajedničkim institucijama a ako ne stanuješ ovde raspitaj se pa posle smatraj ljude nerealnim(lažovima) ako i dalje budeš imao razlog za to.Mislim da i ovako znaš da ja nisam nerealan nego...

A znas li mi reci koliki procenat stanovnistva je zaposlen u zajednickim institucijama, koliko ih ima u organima uprave RS, a mogu se racunati jos i Elektrodistribucija, Telekom, poneka banka, koji isto tako (malo manje) dobro prolaze. Sve to ne moze preci 10-12% stanovnistva. Tome jos dodaj porodicni biznis raznih vrsta trgovine koji ne moze preci preko 5-6%. Sada dolazimo do onih preostalih 80% stanovnistva (otprilike). Od tih 80% oduzmi jos otprilike 10% koji zivi od trgovine drogom, kradje auta, kradje suhog mesa (trenutno aktuelno)?, ili raznih vidova kriminaliteta. Od preostalih 70% oduzmi koji procenat na dio naroda koji zivi od necije pomoci (npr. djece iz inostranstva i sl.) pa jos koji procenat za "jos kojesta" i doci ces do magicne cifre "oko 50% (onako otprilike) naroda" koji zivi od mizernih, izmedju 100 i 400 maraka, a moras priznati da je to mizerija. Nije u pitanju, imati samo za "zderanje i garderobu", nego je puno drugih stvari tu veoma vazno. Ako si se ti ubacio, ili tvoja supruga ili ko vec, iz tvoje familije na neki dobar posao, ne znaci da svi mogu naci dobro placen posao. Da se razumijemo, ja sam i prije "odlaska" radio u dobroj firmi. Nikada nisam bio bogat, ali se uvijek moglo "pojest, popit' i na more otic'", tako da nekakva losa finansijska situacija nije bila razlog odlaska. Zato, ako bih se ikada vracao, nikada ne bi bio presudan taj finansijski momenat i uvijek se mogu vratiti u svoju bivsu firmu (osim ako je privatizuju). Ima tu jos mnogo kojecega, so covjeku moze "podici pritisak".
Puno pozdrava svima...
Nazad na vrh
dis

PorukaPoslato: Thu Dec 27, 2007 7:49 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

A HAJDE MI TI NAVEDI BILO KOGA IZ VOJKOVIĆA KO DANAS NEMA "POPIT,POJEST,OBUCI NEKE FIRMIRANE KRPICE,OTIĆI NA MORE,NA JAHORINU,KUPITI FIN BI BI " A DA NIJE LIJENČUGA,ALKOHOLIČAR ILI GREBATOR KOJI SE JADIKOVANJEM NADA IZVUĆI KOJI DOLAR OD VAS
Nazad na vrh
Gost

PorukaPoslato: Thu Dec 27, 2007 10:27 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

, tako da nekakva losa finansijska situacija nije bila razlog odlaska

Može se i predpostavit koji je to razlog bio Embarrassed
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> BISERNICA Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com