VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

Majin prvi krsni hljeb

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> SLAVO MOJA - RODITELJA MOGA...-
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Pcelica
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 4:02 am    Naslov: Majin prvi krsni hljeb Odgovori sa citatom

"Koje ga ruke sarale, te se ruke pozlatile..."

Evo jednog krsnog hljeba kakav se pravi u Vojkovicima, ... doduse ovaj je pravljen daleko od Vojkovica...

Jedan mali primjer za nove domacice kako se sara hljeb...

Imamo ga u manjem formatu i u rubrici "Zanimljivosti" - Slave i slavski obicaji

Nazad na vrh
V.
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 4:13 am    Naslov: Ja znam ... Odgovori sa citatom

"Koje ga ruke sarale, te se ruke pozlatile..."
Ja znam koje su ga ruke sarale... (imaju te ruke veze i sa ovom stranicom...doduse pomagala-pokazivala joj je Gordana Gavrilovic - hvala joj)
Vec drugi hljeb je bilo lakse...

"Koliko u hljebu zrnaca, onoliko u našega brata domacina ovaca, jaganjaca, žutica (napoleona) i svake dobre srece,. a najviše muških glava..."

"Koja te rijeka mljela - onoliko u našega brata - domacina sira i mlijeka"
Nazad na vrh
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 6:38 pm    Naslov: Majin krsni hljeb Odgovori sa citatom

Odavno nisam vidjela tako lijepo umjetnicki nasaran Krsni hljeb. Tako su radile nase pretkinje, mame i bake. Pa i nasa maja uz pomoc, nasara tako divno Krsni hljeb, da joj treba uputiti sve pohvale, cestitke i zelje da nam bude ziva, zdrava, sretna, vesela i uvijek ukrasavala Krsni hljeb, kako se to danas kaze Slavski kolac, i tako nastavi vjekovnu tradiciju.
Rosa

P.s. Napisah maja malim slovom, jer to kod nas znaci - domacica, ona koja maji (mijesi, kuva,...), pa nisam sigurna da li se ovo u naslovu odnosi na maju kao domacicu ili Maju, kao osobu sa ovakvim imenom...
Svejedno, bilo maja ili Maja, ja joj cestitam!
Nazad na vrh
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 10:30 pm    Naslov: Pjesme prilikom lomljenja hljeba Odgovori sa citatom

Pored ovog Slavskog kolaca odnosno Krsnog hljeba, sjecam se iz ranog djetinjstva nasih dugih pjesama, koje su se pjevale, sa zadovoljstvom, na Krsnim slavama, pa evo nekih od njih:

Ko podize Krsnu slavu pomogo ga Bog,
Podize je brat domacin i sam Gospod Bog.

Redom redi redica, dodje kumu zdravica,
Popij je kume popij je zlato, tebi je dato.
Popij je kume, na tebe je red.

Zaboravit nikad necu, Krsnu slavu i svijecu.

Slavo moja roditelja moga, slavicu te za zivota svoga.

Rosa
Nazad na vrh
Webmaster
Site Admin

Učlanjen: 24 May 2004

PorukaPoslato: Sun Feb 19, 2006 12:10 am    Naslov: Premjesteno iz "druge sobe" Odgovori sa citatom

Ovaj dio poruke, kao i Rajkov odgovor, smo prebacili "iz neke druge sobe"

Citat:
A ti, Rajkane, kao umjetnik, nista ne kazes o onom krsnom hljebu, (postavljen gore negdje - o Vojkovici - web...) sta mislis u koju umjetnost to spada...

============================================
Rajko
Gost
Poslato: Sat Feb 18, 2006 3:37 pm Naslov: Krsni kolac

--------------------------------------------------------------------------------

Moj Veseline, vidio sam kako ne bih vidio taj prekrasni krsni kolac. To je prava umjetnicka rozeta -krsni kolac. Ljepsi je od svih kamenih rozeta koje sam vidio iznad ulaznih vrata na nasim bogomoljama, crkvama i manastirima, kao i na nadgrobnim spomenicima i srednjevjekovnim steccima.Posebno su lijepe pletenice sa tri struke ( kao sto nase djevojke pletu pletenice), krugovi ,simbol sunca i krstovi. U nasim krajevima sam, koliko puta prisustvovao lomljenju krsnog kolaca, koga je u nedostatku svestenika lomio kum i zapamtio sam (slicno kako lijepo Rosa citira) kada kum preko glave lomi kolac pa ga sa domacinom okrece u krug tri puta i izgovara:
-Dvije polovine, cetir' cetvrtine, sedamdeset i sedam Bogorodicnijeh otaca, danas, medju nas...(tako tri puta)
Koje su ga ruke mjesile, medju drugama se poznavale, kao zvijezda Danica medju zvijezdama...(kako bi bilo fino da je zapisano ko je taj kolac napravio).-
Dakle to je umjetnost domace radinosti u sta pada i saraanje vaskrsnih jaja, gurabija, kolaca i dr.
Da na bude sve previse ozbiljno evo uz to i jedne istinite sale.
U mom susjednom selu gdje su malobrojni gosti vec bili pri picu pristupilo se lomljenju krsnog kolaca. Poomalenom kumu dva gosta postavise kolac na glavu da ga slomiju. Kum potegne ali kolac se ne lomi. Pomogose i gosti i kuma skoro da zabodose u pod.
- Ne braco, ako Boga znate, slomiste me- zalio se kum (a u prostoriji je bilo slabo svjetlo) Gosti zategose drugi put, ali ne ide. Dok ce jedan cica sa suprotne strane:
-Pa izvadi, kume, hljeb iz tepsije.-
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Posjeti sajt autora
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Sun Feb 19, 2006 5:25 am    Naslov: Slavska zdravica Odgovori sa citatom

Pored ovako ukrasenog Krsnog hljeba - Slavskog kolaca, neka se nadje i jedna Slavska zdravica:

Evo domacin donio na sofru Krsni hljeb -Slavski kolac.
Krcnulo mu svako dobro u njegov posteni dom.
i pod njegov kucni krov. Ako Bog da.
Koje su ga ruke krasile, one se zlatile.
Koja ga je druga mjesila, ona medju svojim drugaricama sijala, kao sto sja zvijezda Danica. Ako Bog da.
Koliko u njemu zrnaca, onoliko u brata domacina ovaca.
Ako Bog da.
Koliko ga okretala rijeka, onoliko u brata domacina bilo mlijeka, a koliko ga mlio mlinac, onoliki u domacina bio sirac. Ako Bog da. A dace.
Rosa
Nazad na vrh
Gost iz Kanade
Gost

PorukaPoslato: Mon Feb 20, 2006 7:22 pm    Naslov: Slavski kolac Odgovori sa citatom

Namjeravao sam i ja da pokazem sliku slavskog kolaca napravljenog u Kanadi. Je li dovoljno 'copy' slike i alt+p za 'paste', ili je potrebno jos nesto?
Nazad na vrh
Gost

PorukaPoslato: Tue Feb 21, 2006 12:58 am    Naslov: Odgovori sa citatom

[img]http://url_slike[/img]
Evo pokazano je kako se ubacuje slika. Moras imati adresu - gdje ti je slika, i ubacis izmedju ono [img] i nije vise img. Hajde, probaj igraj se mozda i uspijes.
Nazad na vrh
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Tue Feb 21, 2006 4:04 am    Naslov: Jos o Slavi Odgovori sa citatom

Pjesma :
Evo jos jednog stiha koji se pjeva za Slavu:

~Pjevacemo sve dok zivot traje i cuvati nase obicaje.~

Zdravica iz naseg rodnog kraja:

Zivili braco moja. Da bude ovaj nas sastanak sretan. Bogom blagosloven. Da puno ljeta i godina ovako sastajemo se. Da pjevamo da bratsku ljubav vodimo sa srecom s kumovima, prijateljima i sa Bozijim blagoslovom ako Bog da i milost Bozija.

Molitva za Slavu:

Vaj slava Boga oca, Boga sina, spasitelja nasega. Mi slavimo Boga pri mnogim molitvama prizne Djeve Marije, casnih nebeskih sila i proroka Bozijih.
Vaj slav i cast! Vaj slava i cast!
Tri velika araha Vasilija, Gligorija, Jovana Zlatousta, neotocivog Svetog Save, Maksima vladike, Stefana Decanskog, Urosa mladog nucenika i Cara Lazara.
Vaj slava i cast! Vaj slava i cast!
I dje od Istoka podjose do Zapada dodjose. Srpsku zemlju prodjose. Srpsku slavu razvise. Srbima ostavise da sluze do vijeka.
Vaj slava i cast! Vaj slava i cast!
Cetiri velika angelista Matije, Marka, Luke i Jovana,svetih apustola Petra i Pavla, svete Petke i nedelje mlade. Da se jos malo Bogu pomolimo za dom domacina, domacice i djece. Da ih Gospod Bog prosvjeti, na pravi put izvede.
Rodila nam u polju psenica, u brdu vinova lozica. Pcele nam se gajile, ovce nam se janjile. Bogu nek je slava. Vladaru drzava, nama zdravlje i veselje, pokojnim dusama spasenje! Amin! Na zdravlje. Bog vam dao srecu i zdravlje!.
Nazad na vrh
Administrator
Site Admin

Učlanjen: 24 May 2004

PorukaPoslato: Tue Dec 22, 2009 2:12 am    Naslov: Za Nikoljdan 2009 Odgovori sa citatom

Evo ovogodisnjeg krsnog hljeba iz nekoliko uglova:Nikoljdan, 2009.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Posjeti sajt autora
RosaFilipovic

Učlanjen: 30 Sep 2004

PorukaPoslato: Tue Dec 22, 2009 2:35 am    Naslov: krsni hljeb ili slavski kolac Odgovori sa citatom

Prava umjetnost.
Majo, svaka ti cast na ovako prelijepo ukrasenom krsnom hljebu.
Ziva bila i sreca te pratila!
Puno pozdrava ze tebe i tvoje najmilije.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> SLAVO MOJA - RODITELJA MOGA...- Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com