VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

Iz direktorove biljeznice
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> ... DJACKO DOBA
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Tue Feb 14, 2006 7:05 pm    Naslov: Iz direktorove biljeznice Odgovori sa citatom

Ovdje zelim opisati zgode i nezgode koje sam dozivio za vrijeme mog desetogodisnjeg direktovanja u skoli u Vojkovicima.Pisacu ih bez nekog reda i sistema i unaprijed se izvinjavam na napisanim greskama koje mozemo zajednici ispraviti. O meni je Naklo napisao to sto je napisao i njemu i Rosi se zahvaljujem na lijepin rijecima.Na neke podatke bi mogao staviti primjedbu(recimo to da sam promjenio ime jer me ovdje sto bi rekao Kocicev David Strbac-zovem se tako i tako ...tako me pisu i tako mi pozovke salju... dakle onako kako sam se zvao kada sam hodao po Vojkovicim) Medjutim ne treba nista ispravljati, tako je kako je pisac vidio. Posebno me dirnulo pismo Grka cije su me lijepe rijeci skoro dovele do suza. Hvala mu.
Dakle pisacu list po list , kao da ih prepisujem iz biljeznice, kako stignem-ne ogranicavajuci vrijeme.
(Uzgred receno mnogo mi se svidjaju stranice o Vojkovicima . Neke su potpuno profesionalno uradjene i mogu posluziti kada se nekada pristupi pisanju Monografije Vojkovica, dok neke , necu reci da su lose, ali nisu doradjene. Cestitam svima koji su tome doprinjeli.Ne treba dozvoliti da mali broj autora pisu, bolje je da nas vise pise, ne treba se ustrucavati.)

DICA IZ VOJKOVICA
Nasa skola je organizovala nastavu u prirodi.Ona se toga citavog februara odrzavala u Odmaralistu Crvenog krsta u Lozicama kod Dubrovnika. Isla su cetiri kompletna odelenja sa uciteljima. Medju njima je bio i Prvi razred iz Vojkovica koga je ucila uciteljica Jovanka. U pratnji skole bio sam ja i prosvjetni inspektor Jefto Sotra. Vrijeme je bilo idealno.Jedan cas za taj prvi razred, na obali mora odrzavao je inspektor Sotra.Kada je ucenike pitao sta ko voli javio se jedan prvacic (cini mi se po imenu Danilo) koji je rekao da voli jesti pitu sa kiselim mlijekom. Pa kako ti to zamisljas, pitao je inspektor:
-Ja bi najvise voli kada pita bila kao ova obala, a da je more kiselo mlijeko,odgovorio je Danilo.
Jednoga dana, citavo prije podne isli smo brodicom u posjetu Dubrovniku.Na suncanim Stradunom, u centru grada , dogovorili smo se da djeca taj prvi razred iz Vojkovica pohvatana za ruke , lagano setaju jednom stranom , a mi smo ih sa udaljenosti drzali na oku. Dvjema prvim djevocicama rekli smo da idu polako i da se na kraju Straduna zaustave i cekaju nas. Djeca lijepa, lijepo odgojena i obucena skretala su na sebe paznju prolaznicima. Tri lijepe djevojke Dubrovcanke su medjusobno komentarisale:
-Ajme meni lipe dice. Odakle su.- Druga rece cekaj da ih pitam (jer mi nismo hodali uz samu djecu)
-Dico, odakle ste?-
-Iz Vojkovica,- odgovori najblize dijete.Djevojke nisu razumjele pa nekoliko puta ponovise pitanje. Djeca su samo jedno odgovarala da su iz Vojkovica.
Nazad na vrh
Naklo

Učlanjen: 24 May 2004

PorukaPoslato: Tue Feb 14, 2006 10:24 pm    Naslov: Svaka cast, direktore... Odgovori sa citatom

Rajkane (hajd' moze ovako, - ovako smo te uvijek zvali... od milja... bili smo ti tako blizi, a i ti nama...)
puno nam je drago sto se ukljucujes u ovaj nas virtuelni svijet, jer, poznavajuci te, svjesni smo da unosis mnogo vedrine, topline, sarma (mislim na sharm, sarmu cemo za Slavu).
I drago nam je da ti se svidja stranica...pogotovu sto te pohvale dolaze od umjetnika, koga mi cijenimo... a i da imas primjedbe, sto je takodje dobar znak. Na taj nacin ti je stalo do nas, sto nam u svakom slucaju laska. (To sto je mali broj autora, koji se javljaju na stranicu, mozda je nas nedostatak... ne stimulisemo ni na kakav nacin narod... a voljeli bi puno da to javljanje bude na mnogo vecem nivou)
Ono za umjetnicko ti ime, imam osjecaj da si se k'o malo ljutnuo. Mozda sam ja to nezgrapno napisao, mada mi je intencija bila u pozitivnom smislu, ali i sada stojim iza toga da umjetnik, stvaralac, ima pravo na neko posebno ime (pa u 99% slucajeva je to primjer). A da si slikarska velicina, iza toga stvarno stojim. Tvoja "Romanija i Crvene stijene " - ulje na platnu - stoji na mom zidu odmah pored ikona, i ne bih je dao ni za sta na svijetu. Kad god je pogledam, odnese me tamo gdje mi je dusa. I s ponosom gostima pricam o autoru. Samo da mi je malo vremena, pa da postavim ovu sliku na stranicu, obecavam, ubrzo...
Znaci, tvoja biljeznica ce nas puno radovati, i vjerujem da ce biti najcitanija na nasem sajtu. Samo naprijed.
Doduse, znam da je to sve iz glave i po sjecanju , i bas zato ti se jos vise divim. Poslije trideset i vise godina, a nekih detalja sijaset, k'o da je juce bilo.
Pozdrav nasem Rajkanu od Vojkovcana !
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
ucenik
Gost

PorukaPoslato: Tue Feb 14, 2006 10:36 pm    Naslov: super Odgovori sa citatom

Direktore, svak cast.
Ova tvoja BILJEZNICA ce nam dobro doci da malo razgalimo dusu.
Sjecanje te ne vara poslije toliko godina.
Mala ispravka, ako se ne ljutis:
Djecu iz Vojkovica je vodio Uco Veselin, a Jovanka je isto bila dole sa djecom iz Hrasnice.
Ovu pricicu sam nasao vec jednom na nasoj stranici u Bisernici (tema - Samo tacni odgovori - molim?)
Malo jaci biser koga smo prepricavali.
Pozdravlja te i moja malenkost, najbolji direktore!
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Wed Feb 15, 2006 12:35 am    Naslov: Re: super Odgovori sa citatom

ucenik ::
Direktore, svak cast.
Ova tvoja BILJEZNICA ce nam dobro doci da malo razgalimo dusu.
Sjecanje te ne vara poslije toliko godina.
Mala ispravka, ako se ne ljutis:
Djecu iz Vojkovica je vodio Uco Veselin, a Jovanka je isto bila dole sa djecom iz Hrasnice.
Ovu pricicu sam nasao vec jednom na nasoj stranici u Bisernici (tema - Samo tacni odgovori - molim?)
Malo jaci biser koga smo prepricavali.
Pozdravlja te i moja malenkost, najbolji direktore!

Hvala na komentaru i na ispravci-dopuni.Zajkedno smo jaci.
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Wed Feb 15, 2006 7:13 pm    Naslov: Ko ga "grebe"nije on vise direktor Odgovori sa citatom

Ovo bi trebalo da bude medju zadnjim temama, ali nema veze dogovorili smo se da se necemo drzati nekog reda.
Bijase to onog septembra kada je postavljen novi direkyor skole (Lejla Hadziomerovic. U Opstini Ilidza su "sebi utuvili u glavu" da novi direktor skole treba da bude zena. Mene su pozvali da predlozim ko bi to iz skole mogao biti. Ja sam predlozio da u obzir mogu doci Desanka Nikolic, Anita
Sorajic ili Lejla. Kasnije su u Opstini dodali da treba izvrsiti i nacionalnu rotaciju pa je Lejla dosla u prvi plan. Tako je nekako bilo i prije desetak godina kada su "utuvili"u mom slucaju da treba da bude mlad direktor jer je i skola mlada.Rekli su mi da konkurisem i da ce oni dati konacnu saglasnost. Branio sam se da ja nisam za tog posla jer ima u skoli iskusnijih kolega i kolegica, a ja imam samo pet godina rada u skoli i da sam po prirodi saldzija...Pa sali se i dalje, ali konkurisi.Naravno da su tamo do mog imena, kako rece Naklo dosli preko Romanijske lige, Mile Kubura i Bozo Koroman i zasto to reci.Ustvari cini mi se da je pocelo od Milove supruge Bozane. Ona je u Podgrabu u svoje vrijeme bila najljepsa djevojka na koju smo ja i moji rodjaci bacali oko, ali je pokojni Mile ugrabi...Malo, pomalo i ja se nekako naviknem na direktorovanje. Jedne prilike rece mi Bozo Rakovic, direktor Famosa:
-Gdje si direktore, kako ide?- Odgovorio sam mu:
-Ti si direktor, a ne ja. Kad covjek podje kod tebe mora "pregaziti"vatrogasce, portira i sekretaricu i pitanje je da li ce doci kod tebe.A kod mene potuku se dva ucenika uciteljica ih posalje direktoru. Zapusila se kanalizacija direktoru se trazi mustuluk, pokvario se hidrofor za vodu u Vojkovicima, zovi direktora, ucitelj ili nastavnik nije dosao u skolu zovi direktora...Prije bi trebalo da je se moje radno mjesto zove predradnik ili svastalo ... U to vrijeme sam gradio kucu na Ilidzi i zatrebalo mi je pet vreca cementa. Nasao sam se u Ogrijevu u Novom Sarajevu. Trazio sam nekoga ko ce mi te vrece usput povuci do Ilidze da ne placam cijelu turu. Eno onaj sto tovari cement ide za Hrasnicu, rece mi blagajnik. Upitam ga i covjek pristade. Usput ga upitah gdje radi. U Famosu rece. Imas li djece? Imam dvoje . Idu li ti u skolu. Idu u gornju skolu. I ja tamo radim . A sta radis pita me on. Ja sam tamo direktor skole. Covjek se zagleda u mene i u moje prljavo i pocjepano odijelo pa ce: Ako si ti tamo direktor onda sam ja Bozo Rakovic. Kasnije je dosao u skolu na kafu i dugo smo se smijali.)
Ele tog sptembra ostali smo od reda da cu ja taj citav mjesec raditi u skoli i uvesti Lejlu u posao. Prvog dana , kada je skola pocinjala sa radom ulazim ja u dvoriste skole.Djeca se razmicu da prodje direktor. Na kraju staze igraju se dva nova prvacica Miroje Begovic i Boris Lubura, djeca nasih uciteljica , meni od ranije poznati.
-Eto direktora rece jedan. da sam to cuo a drugi ce malo tise:
-Neka ga,ko ga grebe (ovo procitaj drugacije) on nije vise direktor.
A tamo u skoli se dogovorimo kako je bilo u praksi da prvacice pozdravi direktor skole i predsatvi i sebe i uciteljicu i da im zazeli srecan pocetak.Posto su bila dva prva razreda da bi islo brze ja cu kao direktor pozdrav uruciti u jednom , a Lejla u drugom razredu. Izabrao sam razred mojih malih poznanika. Stanem ja pred katedru, a ispredm mene roditelji i prvacici. Pored mene uciteljica. Ja zapoceh:
-Ja sam direktor skole, zelim vam dobrodoslicu...Vas ce uciti uciteljica...
-Jebem ti , opet direktor ,- saptali su, a to sam cuo od jednog roditelja, moji mali prijatelji.
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 7:48 pm    Naslov: Leptir Odgovori sa citatom

O Lepiru Dusanu nastavniku matematike evo jos malo zbilje, malo sale.
Dusan se prvo zaposlio u Mokrom kod Pala. Kada je ljuti i snazan krajisnik ljuta pogleda dosao medju Romanijce neki mjestani su mislili da ce ga malo zastrasiti da bude meksi sa djecom ali on je ostao isti i u skoli i na ulici i u bifeu. Mozda je tamo imao i neke komflikte pa je dosao za nastavnika matematike u Vojkovice. Vojkovici su mu se posebno svidjeli pa je tu zakupio stan i doveo zenu i djeci da duze ostanu.Ovdje ga Vojkovcani kao i u Mokrom nisu zvali Lepir nego Leptir. Kada je jednom uceniku dao jedinicu majka ucenika se zalila komsinici;--Onaj Leptircina dade mu jedinicu...-
Jednog dana stize do mene tuzba da Dusan , za koga smo znali da je vrlo strucan , ali i strog nastavnik, tuce djecu. Saslusam ucenika koga je udario i vidim da to nije bila obicna cvoka ili malo potezanje za uvo, nego udarac.Pitam Dusana;
-Jesi li udario ucenika.?
-Jesam brate."
-Zasto crni Dusane i to stosom?-
-Pitam ja tog ucenika zasto nisi napisao zadacu, a on prkosno-Sta ti je briga. Ja nisam mogao izdrzati, pa radite sta hocete.-
-Moli se bogu sto je roditelj tog ucenika razuman covjek, a mogao si naglaviti. Da se vise nisi usudio..."
Dusan se nije dugo zadrzao u Vojkovicima. Susreli smo se desetak godina kasnije u njegovom rodnom Srpcu , ali vise nije radio kao nastavnik.
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Thu Feb 16, 2006 10:29 pm    Naslov: Moj dragi ucenik Dragan Dubovina Odgovori sa citatom

Kada me neko ovih godina upita Rajkane sjecate li se vi mene, ja se sjetim ,pa ponekima i ispricam slijedece:
Nekada davno slavila desetogodisnjicu mature jedna generacija Uciteljske skole u Foci gdje sam predavao likovno .Jedan ucenik pridje jednom profesoru koji je rodom iz Srbije i upita ga:
-Profesore, sjecate li se vi mene?- a on odgovori:
-Secam se kako se nebi setio, a koji 'no ti bese.-
Medjetum ja se ponekih ucenika tako dobro sjetim , a nekih nikako. Ne bi znao pouzdano zasto , ali samo znam da to ne mora biti ni najbolji ni najlosiji ucenik.
Dragana Dubovine se odlicno sjecam a evo zasto.Moj poznanik iz Miljevine Vitko Dubovin, konobar koji je tada imao kucu u Grlici blizu Rajka Micica gdje sam na prolazu za Vojkovice svaki put svracao, imao je troje djece. Starije kcerke su bile ucenice za primjer, a Dragan u sestom razredu zaredao sve same jedinice.Navratim kod Vitka u restoran Topola na Ilidzi i to mu ispricam.Uz kafu Vitko mi rece da mu je to veliki problem i ne zna kako da ga razrijesi. Pomozi Rajkane ako Boga znas. Kako pitam ga? Radi sta znas to je tvoja struka, prijeti mu obecavaj mu, a ako treba i istuci ga kada ti ja kazem. Ako treba sta kupiti samo mi reci. Smislim ja taktiku.
Jednoga dana iznenada ja odem u toku nastave u Draganov razred.Izvinem se nastavnici i kazem kako imam zadatak da samo pregledam ucenicke torbe i naredim da svak na klupu poreda sto ima.Zaraedam ja pregled. Ponekome nesta nedostaje, a Dragan ima knjigu geografiju bez korica i prvih stranica i jednu zguzvanu isaranu svesku.Gdje su ti ostale stvari?, pitao sam ga.On sleze ramenima. Dobro donesi mi sjutra na velikom odmoru sve svoje stvari da ih pregledam.Ali on ne dodje. Treci dan ja u razred pa ga izvedem na hodnik i strogo mu rekoh:
-Izgleda ti mene nijesi razumio. A sada slusaj. Sjutra na velikom odmoru da mi doneses sve tvoje skolske stavi da ih vidim , a ako ne dodjes tesko tebi. Dosao je ali bez stvari.Zakazem slijedeci pregled, a on se vec poceo da opire. Odvedem ga u kancelariju pa mu rekoh strogo:
-Izgleda da ti mene nisi razumio-.Onda mu opalim cetiri vruca samara nakon cega je shvatio da je stvar postala ozbiljna.
-Ovo ti je za pocetak, a ako ne budes slusao tucu te i ovdje i docicu ti kuci da tetucem sa Vitkom sam se dogovorio.Onda pozovem radnicu Dragicu da sa njim ode u knjizaru i kupi mu sve novo sto treba da ima jedan ucenik. I kazem mu da mi knjige tri dana na velikom odmoru pokazuje u kakvom su stanju. Nakon toga ga pozovem da se dogovorimo o ucenju. Na to se on malo kao zatezao.Upitao sam ga je li potrebno da ga i dalje tucem,ili cemo se dogovarati. Pristao je na dogovor. Onda sam ga upitao sta prvo da nauci i da se javi da odgovara.Nekako smo se dogovorili da to bude biologija. Ali rekao sam mu da cu ga ja prvo na preskok propitati.Dosao je i ja sam mu postavio tri pitanja, ali je malo sta znao. Podignem se ja kao da cu ga tuci, a on kroz suze obeca da ce uciti kako smo se dogovorili. Nista nisam pustao slucaju. U dnevniku na stranici gdje je njegovo ime napisem noticu:
-Naredjuje se nastavnicima da ucenika Dragana Dubovinu ispituju samo po dogovoru sa direktorom skole (potpis i stembilj). I krenulo je ucenje.Kad Dragan jedan predmet savlada nastavnica ga detaljno ispita i naravno ocjeni. Jedan , po jedan predmet i Dragan zareda trojke, cetvorke, dvojke, ali nijednu jedinicu. Dugo je zazirao od mene ali kako je vrijeme odmicalo ti pogledi su prerasli u prijateljske susrete. Tako je Dragan zavrsio osnovnu skolu. Mnogo kasnije postao je sef restorana "Reno"kod Rimskog mosta na Ilidzi gdje smo jedne veceri proslavili moj neobican pedagoski rad i Draganovo ucenje Poslednji put smo se susreli u Beogradu 1992. godine gdje je svojoj supruzi , Ruskinji iz Moskve govorio evo mog prijatelja, a da ga nije bilo ko zna kuda bi me putevi odveli.
Nazad na vrh
DR. Dubovina
Gost

PorukaPoslato: Fri Feb 17, 2006 1:55 pm    Naslov: HVALA RAJKANE Odgovori sa citatom

Moram jos da kazem o tome, pa neka svi nasi Vojkovcani znaju;
Da nije bilo Rajkana, moja sudbina bi vjerovatno bila sasvim drugacija,
a to znaci da je njegov nacin vaspitanja bio, mozda i mnogo bolji nego od
samih roditelja /ovim ne umanjujem ni najmanje njihovu vrednost-nedaj boze/.
Naime,sve je to rezultiralo fakultetskom diplomom, i veoma uspesnom
zivotnom putu. Pre dve godine, bio sam sa porodicom na odmoru u Canadi,
i nisam znao da je Rajkan tamo. Ali mu obecavam da cu ga posetiti i naci,
pada mu se licno zahvalim za sve. A do tada HVALA RAJKANE, preko
ovih redova.

P.S. Ovo DR. u imenu ne znaci doktor, nego Dr(agan), mada ...
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Fri Feb 17, 2006 2:57 pm    Naslov: Zivio moj dragi Dragane Odgovori sa citatom

Nisam ni slutio da cemo tako brzo uspostaviti kontak preko "devet mora i preko devet gora"moj Dragane. Ja o tebi napisah slobodno kao da pricamo pa pomislih da nisam pretjerao, ali veliki covjek i velika dusa sve shvata.Fala ti na lijepim rijecima.
Ako Bog da da se vidimo i to treba da bude. Rajko
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Fri Feb 24, 2006 8:16 pm    Naslov: Tri ucitelja Odgovori sa citatom

U Vojkovicima su duze vremena radila tri ucitelja:
PETAR SARENAC-PEKO
Dugo vremena je uciteljovao po malim, zabacenim selima Hercegovine, a najvise u Fatnici, izmedju Gacka i Stoca. Kada su mu djeca porasla za skolovanje otac i braca njegove supruge Jovanke pomogla su mu da uz njihovu kucu u Butmirskoj ulici, blizu tramvajske stanice na Ilidzi sagradi stan. Tada se zaposlio kao ucitelj u Vojkovicima. Medjutim zahtjevi za rad u novoj skoli postali su veci. Peko je to stojicki izdrzavao, ali na ustrb svog zdravlja. Ubrzo je otisao u penziju i kako cujem da vise nije medju zivima. Neka mu je laka zemlja.

MOMIR MIRKOVIC
Nekako u isto vrijeme uciteljica iz Vojkovica Ruza Dzevdetbegovic zeljela je da nastavi uciteljovanje u Doboju gdje joj je ranije muz Fadil vec radio, a ucitelj Momir Mirkovice je tada kupio malu kucu na Dzidzikovcu u Sarajevu i trazio je mjesto ucitelja u Sarajevu ili u okolini Sarajeva. Poslo mu je za rukom da se mijenja sa Ruzom. Bio je dobar i vrijedan radnik, a ljudi su ga poznavali i po tome sto je "motao skiju"i sa uzivanjem pusio. Nije mi poznato gdje je sada.

ANDREJ GRUBESIC
Kada je zavrsavao Uciteljsku skolu u Sarajevu 1967, godine bio je vec afirmisani fudbaler. Igrao je u ekipi FK Igman sa Ilidze koji se tada plasirao u II saveznu ligu. Po ispadanju Igmana iz lige stanjo se u FK Borcu iz Capljine. Tamo se i ozenio. U medjuvremenu sagradio je kucu na Ilidzi ali je kasnije radio kao ucitelj u Lepenici. Prosirenjem skole u Vojkovicima dobio tamo uciteljsko mjesto.
Nazad na vrh
Naklo

PorukaPoslato: Sat Feb 25, 2006 5:57 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

Dobro se Rajko sjeca svojih drugova, pa i mnogih detalja, sto je stvarno za divljenje. Medjutim, da sada neko (mislim na one koji samo letimicno pregledaju stranicu) ne bi pomislio da mi nismo prije toga nista napisali o njima, s Rajkovim dopustenjem i velikim uvazavanjem prema njegovom pisanju i sjecanju, ja cu ovo da pomocu 'copy/paste' - prebacim u postove ovih trojice "momaka", s tim da direktorovu biljeznicu necu dirati.
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Sat Feb 25, 2006 10:44 pm    Naslov: Hvala Naklo Odgovori sa citatom

Sve je tvoje odlicno. Tako i treba. Sto vise podataka, slika je kompletnija, a onda smo svi zadovoljni. Samo tako nastavi.
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Sun Feb 26, 2006 12:03 am    Naslov: Taj dobri covjek Petar Doslo Odgovori sa citatom

Kada je skola u Vojkovicima stekla uslove da moze pored radnica Ljeposave Ristic, Ljuboje Lene i Dane Popovic zaposliti i cetvrtu radnicu, onda su zainteresovane osobe opsjedale skolu da bi se zaposlile. Nekako u isto vrijeme mnogi su iz Vojkovica, Kasindola i sa Ilidze molili da to mjesto pripadne Petru Doslu iz Raovica. On je vec tada sagradio dobru porodicnu kucu u Vojkovicima i bio je blizu penzije, samo mu je trebalo jos nekoliko godina radnog staza, pa da to i obezbjedi. Ustvari, on je imao nekoliko godina duplog radnog staza za ucesce u ratu. Ali skola nije trebala radnika, nego radnicu. Mi, koji smo "navijali"za Petra, sjetili smo se da je skoli potreban radnik, koji bi cijepao drva, jer se skola zagrijavala na ugalj i drva. Radnice su tu ideju pozdravile, ali to nije bilo lako da se na to privole i finansijeri. Petru u prilog islo je i to da mu ne treba ni stan, ni novac za prevoz. Kada smo sravnjivali Petrov radni staz, onda smo vidjeli da je u ratu bio citavu 1941. godinu, malo 1942. godine, pa onda prekid, da bi ponovo imao ratni staz za 1943. i 1945. godinu. U uzem drustvu pitali smo ga zasto je imao prekid ratovanja, a Patar, koji je bio i iskren i veseljak covjek, na kraju je kroz smijeh priznao:.
-Prvo sam 1941. posao u partizane, pa se meni i mojim drugovima ucinilo da ce partizani izgubiti rat, pa smo se priklonili cetnicima. Kasnije smo vidjeli sta ce biti sa cetnicima i ponovo smo se priklonili ovim drugima i eto sto je saren moj ratni staz.
Petar je bio i ostao moj dobri prijatelj i cesto sam navracao u njegovu kucu na casicu rakije i zanimljiv razgovor, a on je preko mene uvijek bio zahvalan svima onima koji su mu pomogli da kompletira svoj radni staz, iako posao u skoli nije bio lagan.
Nazad na vrh
Naklo

PorukaPoslato: Sun Feb 26, 2006 4:58 am    Naslov: Tjentiste Odgovori sa citatom

Ljeposava, Lenka, Petar, pa cak i njegova Stana su spomenuti u davno napisanoj prici "Mala ucionica" (u prvom dijelu), koja se nalazi u bloku "Price/pjesmice". Medjutim, ne mogu a da ne ispricam zgodicu od prije tridesetak i ... godina. Mjesto joj je gore u "Bisernici", ali da ne bi razvlacili, moze i ovdje:
Trucka autobus istocno bosanskim, odnosno hercegovackim gudurama. Nikada da stigne do Tjentista. Dole provalija, vec je dolina Sutjeske. Gore kamenite i sumovite gromade preplicu jedna drugu. Trodnevna ekskurzija nastavnog osoblja skole "Hasan Brkic" ce biti upamcena kao izuzetan dogadjaj.
Cika Petar skinuo svoju subaru, pa se kosa bjelasa ko snijeg. Stalno poglediva kroz prozor i pokusava da razazna sta to Rajko pokazuje gore u brdima. Posto je skoro ponestalo municije (za zezu) Anti i Husi, koji su inace uvijek bili nepresusni, a i rakija ih malo uljuljala - (ko bi rek'o), to je na scenu stupio Rajko. Jos od Miljevine on pokazuje Petru brda, prisojne i usojne strane i kao kakav iskusni kustos obrazlaze kako se vodila ofanziva na Sutjesci.
- E, eno vidis gore, Petre, onu kosu i onu pecinu, tu su NAŠI bili zalegli, a Svabe naisle s ledja...Predvode ih cetnici, ne bi oni znali puta...Vec ovi VAŠI... Sjecas li se imalo ovih krajeva... Ti si bio na Sutjesci, je l' de...
- Ma sjecam s kao kroz maglu, bio sam ja po ovim terenima...- mudro ce Pero...A i borac je on bio...nekakav...
- E, onda vidis onu kosu gore, lijevo od one borovine, e tu s ti se NAŠI ponovo sakupe, a onda oni VAŠI nas ugledaju, pa raspale...a Svabe opet s desna...
- Ma k'o da juce bilo, a evo vec vise od trideset godina, e sad se sjecam i one pecine... - nastavlja Petar vazno, onako da ne bi ispalo da je sve pozaboravlj'o...
- Poslije jedno dva dana opet su NAŠI uspostavili kontrolu, kad ono naletise partizani... eno otuda iz onog bukovika..-.nastavlja Rajkanovo mastanje da zabavlja sve oko sebe
Petar vec biva zbunjen, ne pada mu napamet da je tada Rajku bilo tek sedam-osam godina, pa se okrece meni i sapatom pita: "Znas li ti, prika, boga ti, koje je ovaj godiste?"
- I opet raspalise ovi VAŠI po NAŠIMA....- zamotava Rajko, da ni on vise ne bi mog'o odmotati
Kad Pero vise ne mogase da se snadje, onda se okrenu Rajku, pa ce naglas, da nekako ne cuju Anto i Huso, koji su se vec smijuckali u sebi:
- A, Bogove ti majke, Rajko, koje su to tebi NAŠI, a koje VAŠI?
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Fri Mar 03, 2006 9:16 pm    Naslov: Osnovna skola pod Gajem cuti Odgovori sa citatom

Kda sam 2002 godine posjetio zavicaj trazio sam da me zet Bogdan Vukadin provoza kroz Vojkovice. Zaustavili smo se pred Osnovnom skolom. Bio je ljetni rasput i djaka nije bilo. Skola je bila zakljucana. Tada sam se sjetio pjesme Branka Copica i sledecih njegovih stihova:
Poslije godina ratnih u rodnih dodjoh kraj,
Livade sume i polja, voljeni zavicaj.
Osnovna skola pod Gajem cuti.
Slika odavno znana, mnogo je puta gadjana topom,
A cesto bombardovana.
Udjem u razred , urezan natpis sa strane:
Ovdje je ucio skolu djecak Desnica Brane.
Sjecam se dobro Brana, zmaj srce vitesko,
Sve mu je dobro islo, a zemljopis, to je ucio tesko... Dalje pjesma govori o tome kako je Brane i bez te nauke uspjesno prokrstario Grmec i Kozaru. Koliko se sjecam ni Brane nije prezivio rat (II svjetski) kao ni moji mnogi ucenici koji su pali u poslednjem ratu. U posvetu njima zabiljezio sam gornje stihove. Neka im je slava i hvala.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> ... DJACKO DOBA Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com