VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

KULTURA STANOVANJA I ŽIVOT U URBANOJ SREDINI

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Kultura, nauka, umjetnost...
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Sjedokosi

Učlanjen: 28 Mar 2008

PorukaPoslato: Tue Sep 22, 2009 1:04 pm    Naslov: KULTURA STANOVANJA I ŽIVOT U URBANOJ SREDINI Odgovori sa citatom

Драги посјетиоци форума,
Одмори су већ завршени или при крају, па је вријеме да се мало чешће огласимо на овим страницама. Пратим да је "магична" бројка од 149 чланова залеђена већ дуже вријеме. Ни доле, ни горе. Број оних активних који се оглашавају рекао би да је чак у паду. Негдје сам упитао за мишљење да ли је већина ученика на овим страницама из иностранства или из Војковића и прочитах да се неупоредиво више јављају из вана. Па, добро. Има и логике. И ако је већ тако, хајде да пробамо да своја искуства, тај другачији начин живота, та другачија рјешења живота из тог "иностранства" овде презентирамо у жељи да се бар нешто од тога, и превасходно мислим на она позитивна, примјени и у Војковићима и цијелом И.Сарајеву. Ни у сну немам илиузију да би то могло да се деси сада и одмах, него зашто не описати, сликом и ријечју показати како се нешто ради у свијету и ако је добро, и да се примјени 1% већ је вриједно труда. Поготово ако у томе узме учешћа већи број чланова.
Питаћете се: а о чему би то могли писати? Па, лако је то. Само се осврните око себе и чим спазите нешто за што мислите да је добро ријешено, напишите, образложите, да не кажем и усликајте па овде окачите и слику. И живимо у нади да неко из тих градских структура бар некад провири на ове странице па неку од идеја узме и предложи тамо гдје се одлучује о култури становања и начину живота града.
Дакле, ми чланови који смо сада изван Војковића, сад је до нас. Не жалите тастатуру, издржаће за толико.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Sjedokosi

PorukaPoslato: Mon Sep 28, 2009 1:52 pm    Naslov: Odvoz smeća Odgovori sa citatom

Не знам зашто сам баш почео са одвозом смећа? Ваљда што је то данас (понедељак) на реду у нашој улици и што ми се указала прилика да успут направим ових неколико снимака у прилогу.
Одвоз и одлагање смећа је један од великих проблема и у малим и у великим градовима. Из дана у дан драстично се повећава количина смећа које се ослобађа из сваког домаћинства. Како је то рјешено овде? Свака стамбена јединица, неважно да ли је то стан или кућа, од општине добије по три пластичне канте (са точковима). Свака од њих је намјењена различитој врсти отпада и смећа. Једна је за одлагање онога што је могуће рециклирати (жути поклопац) као што је папир и све од папира, алуминијске конзерве, стаклене и пластичне флаше, тетрапак кутије за млијеко, остала пластична амбалажа и сл. У другу се одлаже све што је биљног порјекла, ошишана трава, гранчице обрезаног воћа, дрвећа, цвијећа,...(свијетло зелени поклопац). И у трећу иде остало смеће. Канте се добију бесплатно, односно, урачунате су у комунални порез који плаћа свако домаћинство. Тај порез је различит за разне зоне и дијелове града и околине, а у нашем конкретном примјеру он износи око 500 еура годишње. Из тога се финансира и одржавање паковских површина у цијелој општини, засађивање нових стабала и одржавање постојећих, засађивање цвијећа и сл. послови. У оквиру тога се има право сваких пола године припремити велики отпад, стари дијелови намјештаја, бијеле технике и сл. за одвожење. Само се позове општина и кажу ти који дан се то може одложити на крај твоје локације, они дођу и то одвезу. Да будем искрен, не иде ми се сада да претражујем шта је све покривено из тог комуналног пореза, а засигурно има још много тога.
Један дан у седмици, већ сам рекао овде понедељком, канте се изнесу уз саму ивицу цесте како би их специјални камиони са хидрауличним хватаљкама могли узети и испразнити. Камион вози само један возач који уједно и празни канте, аутоматски из своје кабине. Канта са генералним смећем се празни сваке седмице, а ове друге двије наизмјенично, дакле, свака од њих једном у двије седмице.
А шта се даље ради са тим смећем? Оно за рециклажу, зна се. Ово од биљака се дроби, меље и прави или компост или такозвани "малч" који се продаје, а који се просипа око садница, по цвјетњацима, око украсних биљака штитећи тако њихов корјен и чувајући влагу, а и спречава се да расте коров. Остало смеће се одвози на депоније од којих полако настају узвишења, брдашца, која се како са смећем насипају и земљом, све се то онда прекрива дебелим слојем земље, расте трава, дрвеће, и након дужег низа година ко ће знати да је то све никло на сметљишту. Ја нисам свједок да могу потврдити, али причају да су на бишим депонијама смећа никла многа насеља.
Овој малој причи о одлагању смећа приложио сам ове три фотографије. На једној се види како је јутрос изгладала наша улица прије него што су дошли камиони за одвоз, а на другој сам ухватио камионџију како празни једну канту. Ако пажљивије погледате, примјетићете да су овде уобичајене дрвене бандере, свуда су жице и за струју и телефон и кабловску телевизију... Те бандере се и дан данас праве од изузетно тврдог дрвета, најчешће неке врсте еукалиптуса. Док нисам дошао овамо ја сам мислио да од храста нема ништа тврђе. Храст је памук за ово. Кад забијеш ексер само сантиметар-два, више га извадити не можеш него само отсјећи брусилицом.
Ето, толико за данас. Ако има било шта што би неког могло интересовати у вези са овим, само питајте. Колико знам биће и вама на располагању.
Поздрав свима.

Nazad na vrh
Sjedokosi

PorukaPoslato: Wed Oct 07, 2009 10:51 am    Naslov: Da li da nastavim ?????? Odgovori sa citatom

Да само знате како би ме обрадовао макар један коментар о овој теми. На жалост, ни након оволико времена ни ријеч... одобравања или не прихватања, све једно. Једнако би цијенио било који. Али би знао да ли да наставим или да тему једноставно заборавим. Овако,...
А мислио сам писати о поштанским услугама, уручивању и достављању писама, о сандучићима који има свака кућа, о њиховим различитим облицима, изведби, дизајну, а што је све на мене дјеловало импресивно кад сам овамо стигао. Затим о оградама, како између кућа тако и оним према цести, дакле, на лицу кућа. Па о обиљежавању улица, уличним знацима са називима улица, кућним бројевима, ознакама кућних бројева и на ивичњацима уз куће. Мислио сам поменути и како и дје се одлаже смеће на улицама, дакле, уличне корпе и канте за отпатке, на плажама, шеталиштима. Па о роштиљима припремљеним на јавним парковским површинама гдје се окупљају излетници, о роштиљима и на удаљеним излетиштима, на језерима и планинским туристичким дестинацијама,...
Очекивао сам да ће те и ви узети учешћа и написати нешто што вас инпирише, а што би се као драгоцјено искуство могло примјенити и код других. Не ради се о томе да неко паметује него је лијепо подијелити и показати шта и други раде. Никад се не зна, и када мислимо да смо нешто ријешили најбоље, покаже се да је неко урадио још боље.
Вама лијеп поздрав до поновног читања.
Nazad na vrh
Goran

Učlanjen: 10 Mar 2006

PorukaPoslato: Wed Oct 07, 2009 3:23 pm    Naslov: Odgovori sa citatom

Zivis u uredenoj zemlji i zbog toga mozes biti srecan.Ja zivim u Norveskoj i ovo sto vidim i citam u tvom tekstu imam i kod sebe. Samo su razlicite boje na kantama i malo je skuplje. Kada covjek prolazi pored lokacije u blizini moga grada, stice utisak da prolazi pored neke fabrike,a ne pored mjesta gdje se odlaze smece.
U jednu skolu u Lillehammeru dolaze razlicite grupe iz Bosne. Postoji projekat "Dijalog izmedu razlicitih etnickih grupa sa Balkana" i oni u programu imaju posjete muzeju, skoli ,fabrici, parkovima i izmedu ostalog
vode ih i na ovu lokaciju gdje se odlaze smece. Sretao sam te nase ljude i bili su iznenadeni kada dobiju program i skontaju da ce ici i na smetljiste. Isti budu takode iznenadeni kada se vrate od tamo.
Ovakvih i slicnih primjera ima mnogo. Pitanje je sta i da li bi se nesto od toga moglo primijeniti i u BiH.
Ja se sjecam kada su negdje sedamdesetih na opstini Ilidza dovezli nove kontejnere na tockovima.Ne pretjerujem kada kazem da je ispred moje zgrade, nakon manje od sedam dana, osvanuo kontejner bez i jednog tocka. Cesto su ih palili ili bi se zapalili od pepela koji su odlagali u njih. Mislim da se mnogi sjecaju tih kontejnera.
Toliko od mene ovaj put.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Kultura, nauka, umjetnost... Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com