VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

Vladimir Pištalo: Balkan je kao mačji brk

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Kultura, nauka, umjetnost...
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Administrator
Site Admin

Učlanjen: 24 May 2004

PorukaPoslato: Thu Feb 12, 2009 7:45 pm    Naslov: Vladimir Pištalo: Balkan je kao mačji brk Odgovori sa citatom

Vladimir Pištalo: Balkan je kao mačji brk
Datum: 09.02.2009 18:40
Autor: Tanja Stupar-Trifunović
Balkan je kao mačji brk, ranije oseti vibracije sveta, zato što imate te različite uticaje, kaže Vladimir Pištalo, dobitnik NIN-ove nagrade za najbolji roman u 2008. godini, pokušavajući da za "Nezavisne" objasni specifičnost života na Balkanu i svoju vezanost za ovaj prostor.

Vladimir Pištalo je nedavno imao promociju u Kulturnom centru Banski dvor, na kojoj je promovisan njegov nagrađeni roman "Tesla, portret među maskama" u kojem Pištalo govori o naučniku Nikoli Tesli i sa aspekta njegovog života u ličkom selu, ali i o kasnijem životu u Americi. Riječ je o poetičnom doživljaju Tesle u kojem se autor osvrće i na istorijsku pozadinu Teslinog života i rada.

NN: Dobitnik ste NIN-ove nagrade. Koliki ta nagrada ima uticaj na javnost, čitaoce i samog autora praveći od njega neku vrstu klasika u srpskoj književnosti?

PIŠTALO: Nadao bih se da nagrada ne utiče na autora iznutra, ali što se tiče spolja, u objektivnom svetu, naravno da ima uticaj jer, između ostalog, da nisam dobio tu nagradu, mi sad ne bismo razgovarali u Banjaluci. Nagrada smesta znači gomilu praktičnih stvari. Znači veliko priznanje i to je glavna dimenzija. Tom se delu pridaje ozbiljnost koja mu se ne bi pridavala. Onda, organizuje se puno gostovanja po tom principu da ljudi hoće da vide čoveka koji je dobio tu nagradu. Rekao sam prilikom dodele NIN-ove nagrade da ona obezbeđuje osvetljeno postolje i dostojanstveni ram. Ali sam isto tako rekao, privatno, pričajući o tome, da je to kao kad jednog mladog čoveka predstavljaju mladoj ženi; sve najbolje kažu o njemu a jedino on može učiniti da se ona zaljubi u njega. Znači, dobro je da neko kaže lepu reč za vas, ali jedino vi, u stvari, jedino knjiga može da izazove dopadanje kod čitalaca.

NN: Tema nagrađenog romana je Nikola Tesla. Šta je to što Vas je podstaklo da pišete o njemu?

PIŠTALO: S jedne strane mislili biste: Koja je priča ispričana, ako je ta neispričana? Međutim, mnogo toga je nepoznato o Tesli, ne samo ono što sam napisao, jer se to bazira na poetskom i dramatskom, već i mnoge stvari iz njegove biografije. Pa čak i taj nivo znanja nije prisutan. Jedan gospodin je na promociji u Banjaluci rekao da sam ovom knjigom podigao spomenik u rečima Tesli. Nije mi to bila osnovna motivacija. Osnovna motivacija je bilo interesovanje za tu zanimljivu priču i za tu Teslinu tajnu harizmu. Pored toga što sam u knjizi nastojao biti poetičan, nastojao sam biti i jasan, da govorim o određenim podacima i ne upadam u nepotrebne mistifikacije koje smatram smetnjom za razumevanje Teslinog dela. I ako sam pri tome uspeo da "podignem spomenik Tesli", tim bolje.

NN: Koliko je sam Tesla, a i Vaš Tesla u romanu bio žrtva vremena? I da li bi mu se to desilo i u ovom našem vremenu?

PIŠTALO: Složio bih se s tim. U ono vreme nije bilo institucionalnog finansiranja novih projekata koje danas postoji. Danas bi on radio u nekom institutu koji dobija novac od države i on bi u tome mogao da bude srećniji. Međutim, i onda je postojalo dosta ljudi koji su imali mnogo novca. Tesla je potrošio strašno mnogo novca u životu. Ali mu nikad nije bilo dovoljno, jer je uvijek ulazio u nove projekte. Mislim da je živio čak i u ovom vremenu, da bi bilo možda malo bolje, ali ipak slično.

NN: Iako ste već 15 godina u Americi, dosta se u svojim djelima osvrćete na prostor Balkana, kako ste Vi to nazvali "prokletstvo balkanskog prostora". Da li je Balkan možda inspirativniji upravo zbog tog svog "prokletstva"?

PIŠTALO: To je i prokletstvo i blagoslov. Ljudi nose svoje breme i svoje blagoslove. Kod svih ljudi ćete primetiti da uz određene vrline idu odgovarajuće mane. Neko je, na primer, inpulsivan ali je zato nezaustavljiv u tom svom emotivnom naboju. Tako da to što nazivamo prokletstvom ovog kraja ima i određene vrline koje idu s tim. Ali pravi razlog zašto pišem o Balkanu jeste što me ovo pokreće i inspiriše mnogo neposrednije nego nešto drugo. Tu je sklupčan veći naboj emocija i podsticaja nego kod neke druge teme.

NN: Balkan ste prozvali "osjetljivim mjestom". Šta ga čini takvim?

PIŠTALO: Imate različite kulture na jednom mestu. Napisao sam jednom da je Balkan kao mačiji brk, ranije oseti vibracije sveta, zato što imate te različite uticaje. Balkan je kao jedno predsoblje Azije, povezano sa Evropom. Nazivali su ga kroz istoriju katena mundi. I nije imao negativan predznak, naime, katena mundi znači kucavica sveta. Balkan je granično područje. I imate tu sukobljenost sa drugim i drugačijim. A sa druge strane, kad potičete sa ovih krajeva, neke su vam stvari same po sebi jasne. Jer evo, na primer, kod nas obrazovani ljudi lako mogu da shvate rusku, zapadnoevropsku ili islamsku kulturu. Ljudima u Americi je zaista problem da shvate te kulture. Znači, ono što je naše prokletstvo može potencionalno biti velika prednost jer shvataš mnoge stvari jer si im izložen.

NN: Dolazite često u Srbiju. Da li se ona promijenila od Vašeg odlaska?

PIŠTALO: Jeste. Kad sam krenuo, tu je bila ona inflacija. Sigurno se promenilo. Još je u BiH trajao rat. Stvari se menjaju u dve, tri godine. Premda uvek postoje neke stvari što se ne menjaju ili se ne menjaju onako brzo kako bismo mi to hteli.

Nezaustavljivi ljudi
NN: Često su junaci Vaših djela slavne ličnosti. U ovom romanu to je bio Tesla, u "Aleksandridi" Aleksandar Makedonski, u noveli "Korto Malteze" poznati istoimeni strip junak. Zašto slavne ličnosti?

PIŠTALO: Spontano. Ali ako bih morao da razmišljam o tome, rekao bih da to nije realistička literatura, jer realistička literatura se bavi ljudima koje je život zaustavio, a ovo je priča o nezaustavljivim ljudima.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Posjeti sajt autora
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Kultura, nauka, umjetnost... Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com