VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

SAVINDAN

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Religija, Filozofija...
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
RosaFilipovic

Učlanjen: 30 Sep 2004

PorukaPoslato: Fri Jan 26, 2007 2:01 am    Naslov: SAVINDAN Odgovori sa citatom

Sirom svijeta danas 27-mog januara nas narod i mnogi drugi postovaoci Rastka Nemanjica - Svetog Save, svetiteljaj i prosvetitelja
proslavljaju ovaj dan. Odaju duzno postovanje kroz druzenja i kulturne manifestacije. Mnogobrojne crkve, skole i druge kulturno vaspitne i zdravstvene ustanove u nasem zavicaju pa i u dijaspori nose ime Svetog Save. Veliki broj domacinstava i ovih ustanova imaju danas Krsnu slavu. Cestitam im SLAVU sa zeljom da se vjecno obiljezava ovaj veliki praznik Savindan.

Koristim priliku da za ovaj praznik zabiljezim na ovom mjestu pjesmu ciji je autor nepoznat , potice iz 13 vijeka a nosi ime
TEODOSIJE
Teodosije slovo utjehe Svetog Save upuceno ocu Nemanji:

Ne tuguj mi gospodaru i Oce,
ja sam tvoj post i stajanje i klanjanje.
Ja sam tvoje podvizanje, sto je i po dusi trud.
Na meni je grijeh tvoj, ako ga ima.
Ja zate odgovaram, posto si me poslusao.
Od mene dusu tvoju Gospod neka iste..
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Fri Jan 26, 2007 2:07 am    Naslov: Savindan Odgovori sa citatom

Potkrala se stamparska greska u tekstu ne "danas "vec "dana"
Izvinjavam se nasim citaocima.
Nazad na vrh
neva

Učlanjen: 19 Nov 2006

PorukaPoslato: Sat Jan 27, 2007 5:20 am    Naslov: hvala Odgovori sa citatom

Hvala Roso za ove stihove i svaka ti cast za javljanje ..nesto su se Vojkovcani ucutali...Pozdrav za svijui neka je sretna slava svim koji slave .Aposto imamo na danasnji dan i dva momka koji slave i rodjendan neka im je sretan .....
Nazad na vrh
Webmaster
Site Admin

Učlanjen: 24 May 2004

PorukaPoslato: Sat Jan 27, 2007 3:52 pm    Naslov: Na danasnji dan... Odgovori sa citatom

Zbivanje ove pricice, se desilo na danasnji dan, tacno prije 25 godina.
Pa, ako je neko nije procitao, evo je jos jednom, a ako nekoga mrzi da cita dva put, niko ga ne tjera...

DIJETE OD OSAM PEDALJA
Autor: Naklo

Mraz puca na sve strane, kako samo zna na Savindan ispod Igmana.
"Otvaraj Petre", pomaga Risto, "Evo se Ika smrz'o k'o govno na prtini. Vidi ga- k'o strašilo u kukuruzima. Ufatile mu se ledenice po brkovima, pa ko šćap stoje ispod nosa. Išćerala ga Stana jutros rano ispod jorgana. Nekad ga nije ćerala. Dok joj je bio dobar".
"Ne prdi Risto! Da si i ti s njom spav'o i da si tako prdio ko sad, i tebe bi išćerala prije nego mene", zasukuje Ika brk.
"Da sam ja s njom spav'o, ne bi ustali do podne, ha ha", cereka se Rilja. U granap upada Djordjo Kenjić, pa povika:
"E, svaka vam je domaćinska!" Petar nadovezuje, da se ne bi zaboravilo:
"Deder, ko plaća ove pive? Ika će odma': pemzija nije stigla. A i da je stigla, brate, tanka je!" Ika bi na to:
"Jes' tanka, ali je dugaćkaaaaa!"
Pa bi izdužio i zasuk'o oba brka, pošto bi pivu odložio na radijator da se malo umlači. A penzija mu i jest bila dugačka. Ni malo stariji ne pamte kad je Ika otiš'o u penziju.
Uskače Djodjan:
"Ovu turu plaća Risto. Ima računa. Sestrić mu jutros dobio sina. Nego, ovaj... ama... ne mogu ni kazati..."
"Šta ti ne možeš kazati! Opet ćeš reći da se rodilo dijete sa više očiju nego zuba. Pa to je staro ko Grčka. Neće se valjda dijete roditi sa zubima?", odmahuje Rilja. Drago mu što je 'pročitao' Djodjija.
"Ama nije to, ovo je za prave. Dijete preko pet kila, a dugačko osam pedalja.", 'zabrinuto' će Djodji, "Današnjeg mi Svetog Save."
Gleda Risto u njega, gleda u raširene prste, što znače - pedalj, pa ne može da vjeruje. Poče da mjeri po pultu. Nabroja osam. Zagrli pult, raširi ruke koliko god može. Jedva dohvati obje tačke, pa onako raširenih ruku poče hodati po granapu, k'o mahnit.
"Jesi li ti normalan, dje ima 'voliko d'jete da se rodi! To nema ni u Tunguziji! Nema ni na tvojim Oblim Brdima!", zaplamtio Risto.
"Današnjeg mi Svetog Save, rodilo se . Eto kod vas, poljaka, se rodilo. Jutros. 'Oćeš po ovu turu pive?", mirno će Djodji.
"E, 'ajde, 'oću. Svakako je na mene da platim", mrmlja za sebe Rilja i nikako da sebi dodje. "Ovaj će me opet nasamariti. U njih je jedan pravio drveno špore, ku'š dalje! Nego kako ćemo saznati?"
"'Vako", zaškilji Djordjo na ono oko što nije stakleno,
"Svaki čovjek ima svojih osam pedalja u visinu. Tako mala beba ima svojih osam. Njegov pedao je mali."
"Ebo li te ćaća, opet me zajeba. Petre, piši u teku na moj račun. A evo i Branka. E, ovaj put će ga 'ljeb i pavlaka koštati k'o Svetog Petra kajgana. Ne dobiva se unuk svake godine. Danas će mi sestra ostat` gladna", grebe Rilja ledene šare po prozoru.
"E jesi Petre naložio u ove radijatore, mog'o bi na njima golom guzicom sjediti vazdan. Evo i moje prije Vide. Prijo moja prionula za me, kao boja uz vaskrsno jaje. Taman za mene... Ima onde..."
"Ne laj!", prekida ga Branko. "Ima ona muža."
"Ima, ko kaže da nema. Samo ga je rakija nešto sjebala. Neće prika Vojno dočekati Božić, ni jedan više. Možda još jedan u vr' glave.", ispravlja se Rilja. (Tako i bi.)
"A pogledaj nje. Kako joj se mišice crvene. Kratka bluza na Svetog Savu. K'o da se takmiči s Avlijašovom Nadom. Poživiće ona podugo. Samo je metak može stići,.... ako bi se zaratilo, ne daj Bože", proročanski će Rilja.
(I bijaše tako).
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Posjeti sajt autora
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Tue Jan 30, 2007 1:58 am    Naslov: SAVINDAN - jos malo Odgovori sa citatom

Sveti Sava je na Bogojavljenje 1235 godine sluzio Svetu liturgiju u bugarskom gradu Trnovu. Ono sto je tada vidoviti Sava porucio iz OLTARA Bugarima od iste je vaznosti za sve nas do danas ovdje i svugdje, a rekao je:
"Pocujte me braco posljednji i prvi,
po jeziku i vjeri mi smo jedne krvi.
Mi smo braca znajte, sestra nam je sloga,
jer smo DJECA Hrista jednog istog Boga.
Rijec bratstvo lako je izreci,
a kad se izgubi teko ga je steci.
Cuvajte ga kao vasa oka oba,
to vam je amanet sa Hristovog groba."
Nazad na vrh
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Tue Jan 30, 2007 2:23 am    Naslov: SAVINDAN - nastavak Odgovori sa citatom

Samo nekoliko dana nakom ove LITURGIJE njegova se dusa oprosti od ovozemaljskog zivota.
Vladika Nikolaj u knjizi "Zivot Svetog Save " napisao je sljedece:
U zoru 14 januara (odnosno 27 januara po Julijanskom kalendara) 1235 godine ucenici koji su pazili na Svetog Savu cuse tajanstven glas kako govori:
" Raduj se slugo Moj, ljubitelju istine. Hodi Moj dobri i voljeni slugo, primi nagradu koju sam obecavao svima koji Mene vole.
U tom momentu Sava se osmjehnu i predade svoju Svetu dusu Bogu. Takav bjese rastanak duse od tijela predodredjene za bezsmrtni zivot i slavu."
Koristim i ovoga puta priliku, za vas koji do sada niste procitali ovu knjigu, uputim da pronadjete knjigu i vrijeme za citanje.
Nazad na vrh
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Sat Aug 11, 2007 4:19 am    Naslov: Pjesma Odgovori sa citatom

Misljenja sam da ovoj pjesmi pripada bas ovo mjesto.

Autor pjesme : DOCA iz Vojkovica a pjesma glasi:

U tisini svijetle zore
na Vracaru zvona zvone
pravoslavlja ode poje
vjecit zavjet zemlje moje.

Na braniku Otadzbine
mi cuvamo njemo ime
duh Slovenski djedovinu
Nemanjica zaduzbinu.

Zlatna kruna, krsna slava
vjekovima su u nama,
duh slobode silu slama
ljutim macem i suzama.

Na braniku Otadzbine
mi cuvamo njeno ime
duh Slovenski djedovinu
Nemanjica zaduzbinu.

Iz pepela gusta dima
podigla se Otadzbina
plod pobjede ljutog boja
rasti cvjetaj zemljo moja.

Na braniku Otadzbine
mi cuvamo njeno ime
duh Slovenski djedovinu
Nemanjica zaduzbinu.
Nazad na vrh
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Tue Jan 27, 2009 4:02 am    Naslov: naslovu Odgovori sa citatom

Skolarci, ucitelji, nastavnici i profesori, ako i svi drugi koji proslavljate
SVETOG SAVU kao KRSNU SLAVU
cestitam vam krsnu slavu i zelim da slavlje provedete u dobrom zdravlju i raspolozenju.

U gradu gdje ja zivim, daleko od zavicaja, Svetom liturgijom u Hramu Svetog Save, lomljenjem slavskog kolaca (krsnog hljeba) pripremljenim ruckom a poslije toga Svetosavkom akademijom, u sali Srpskog centra, u kojoj su ucestvovali nasi najmladji ucenici skole Srpskog jezika svecano je obiljezen Savindan. Bas je bilo lijepo u prepunoj sali vidjeti tu nasu djecu u izvodjenu programa:Svetosavske himne , prica o Svetom Savi a folklorna grupa "Opanak" izvela je igre iz nasih krajeva. Tradicija se nastavlja, a to zasluzuje nas
SVETITELJ I PROSVJETITELJ SVETI SAVA .
Nazad na vrh
RosaFilipovic

PorukaPoslato: Sun Feb 08, 2009 3:53 am    Naslov: naslovu Odgovori sa citatom

Autor: Desanka Maksimovic

SAVIN MONOLOG

Nocas ce kroz san roditelja mojih,
slutnja teska zamahnuti,
crnim ogromnim krilima,
i brace moje kroz srca viteska
strah ce minuiti.
A ja cu biti daleko od rodnih sela,
na domaku Svetogorskih tihih manastira.
Kleca cu vec kraj manastirskog praga bela,
pun molitve i mira.
I kad begstva sinovljenog stignu tuzni glasi,
do vlastele naseg knezeva,
rezace vec Sveti oci moje vlasi i dusa
pod nebom jutarnjim kao seva bice visoko.
A kad mati moja pruzi ubogom komad kruha,
i pomene u molitvi ime izgubljenog ceda,
srce ce kucati moje ispod svecenickog ruha,
i spazicu da me Hristos pravo u oci gleda.
Kucnuo je cas Svetog zaveta!
Nikad vise necu videti mili ocinski krov,
ni slusati blagog majcinog saveta,
ni s bracom mladim krenuti u lov.
Nikad vise sa ovih knezevskih trpeza,
necu cuti zvuk kula i kondira.
I odore svoje carske od zlatnog veza
zauvek skinucu.
A kad manastirske prekoracim prage mirne,
u osamljenicka kad stupim dvorista,
i udahnem miris Svete smirne,
dusa moja od zivota vise nista nece traziti.
Moli cu se tada za spas Srpskog roda,
za roditelja svog, blag i pobozni kraj,
i da braca moja kroz zivot idu svetla hoda,
kao Andjeli kroz raj.
Ovo je jedna od mnogih pjesma posvecena Svetom Savi.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> Religija, Filozofija... Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com