VOJKOVIĆI

PRIČAONA

Home Pričice/Pjesme Fotografije Zanimljivosti Za nezaborav! Džudo Klub Pričaona Links

Glavna stranica foruma
Dobro došli na diskusije o Vojkovićima!

TražiTraži   Spisak članovaSpisak članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Provjeri privatne porukeProvjeri privatne poruke   PristupiPristupi 

Dobar dan Vojkovici -II dio

Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> ... DJACKO DOBA
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Mon Feb 13, 2006 8:01 pm    Naslov: Dobar dan Vojkovici -II dio Odgovori sa citatom

Odbornici Mocevic, Miovcic i ja uz pomoc drugih aktivista dogovorimo se sta ce ko raditi da bi se ozbiljnije pokrenulo pitanje gradnje nove osmorazredne skole u Vojkovicima. Odbornici su ucestali sa sastancima zbora biraca sa pomenutom temom i pisali su dopise Opstini Ilidza, a na Skupstini Opstine nisu prestajali da diskutuju o tome kako djeca dugo putuju do nove skole u Hrasnici cak iz Zoranovica i sa Jasika. Osim toga pricali su koja je velika opasnost za zivote ucenika u Krupcu od miniranja kamenoloma. Meni je palo u zadatak da preko skolskih organa u Ilidzi i Sarajevu pricam i pisem o skoli u Krupcu i staroj skoli u Vojkovicima. Dogovorimo se da idemo na sastanak kod predsjednika Opstine sa nacelnicima opstinskih sluzbi. Ali tamo nas docekase "na noz".Sta hocete skoro smo vam izgradili za te probleme skollu kod Famosa.Uzalud smo mi dokazivali da time problem nije rijesen. Vratimo se mi na pocetni polozaj , ali jos cvrsce odlucimo da ne odustajemo.O nasem problemu se sve vise pricalo pa su i u Opstini omeksali, ali da bi razvukli problem rekose nam ne samo da nema para nego nema ni zemljista u Vojkovicima za novu skolu.U medjuvremenu sam ja narucio novinare da na licu mjesta vide i fotografisu situaciju kada uciteljica Nada na znak uzbune za miniranje u kamenolomu prekida nastavu i izvodi radi opasnosti ucenike iz skole. Poveliki natpis sa fotografijom izasao je u novimama. To je nasu situaciju uozbiljilo.Onda privolimo ljude iz kamenoloma da otkupe skolu u Krupcu i taj dio da uplate kada se pocne graditi nova skola. Tako ugovorimo sa GP Put da kupe staru skolu u Vojkovicima pa dodje i drugi dio para. Onda pritjesnimo Opstinu da ona da ostatak para, a da dogovore sa direktorom GP Igman sa Ilidze Rankom Berjanom da sto je moguce jeftinije gradi skolu.Opet nas docekase iz Opstine da za skolu nema lokacije a da je dug proces da se od vlasnika izuzme zemlja za skolu. Tu i u nasem timu nastade mala pometnja. Ljudi iz Krupca ne zele samo tako da izgube skolu koju vec imaju i da se gradi nova u Vojkovicima. Razum je tu brzo preovladao i bili smo slozni da se skola gradi u Vojkovicima. U medjuvremenu stupim u kontakt sa sefom katastra u Ilidzi, mojim zemljakom Bizom Koromanom koji je obecao da ce on razrijesiti pitanje lokacije za skolu u Vojkovicima.Jednog dana nadjemo se u Vojkovicima Bozo i ja i prokrstarimo kroz naselje. Ja sam iznio neke prijedloge za mjesto skole u sredini Vojkovica, kod igralista FK Bratstvo i td. Kada smo dosli do Ignjove kavfane oba se zagledasmo u divnu njivu preko puta kafane. Ja kazem da je to malo medju kucama i mjerkao sam lokaciju sjeverno od groblja. Bozo pronadje u papirima da je to zemlja Lazara (da li sam dobro zapamtio ime)Kokota i predlozi da mu odmah idemo u kucu. Tamo nas doceka prijatan starina Lazar i zapita Boza koga je i ranije kao geometra poznavao:
-Kojim dobrom? A Bozo mi je dok smo prilazili kuci rekao da ja nista ne pricam jer je to njegov posao.
-Ovo je direktor skole, a ti si cica Lazare cuo da treba da se u Vojkovicima gradi nova skola...
-Jest, nacuo sam, a gdje bi treblo da se gradi?
-Po idejnom resenju na tvojoj zemlji, -izmislja Bozo gledajuci u ovecu geodetsku mapu. Lazaru se oci zasvjetlise pa ce sjetno i pomalo tuzno:
-Od ove zemlje nasi predci i mi nismo se mnogo obogatili, ali nam ona nikada nije dala da ogladnimo. A na kom mjestu je predvidjena lokacija skole,- upita Lazar kada smo izasli pred kucu. Bozo pokaza u srce njive ispred kuce prema cesti.i rece:
-Evo ovdje.-Lazar se pomace s smjesta i nista ne rece. Bozo jos da bi prekinuo cutanje dodade:
-Opstina ce zemlju platiti...-
-Znam ja kako vi placate. Nego vec kada je tako mogu li vas ljudi zamoliti da skolu gradite tamo iza groblja pa makar mi zemlju i ne platili.- Mi smo to jedva i docekali pa se povratismo u kucu na casu rakije.Bozo utvrdi odluku dodade Lazaru sve pripremljene formulare koje on bez pogovora potpisa i lokacija za skolu je vec bila tu pred nama, a Lazar dodade.
- Ljudi ja nemam djece za skolu a kazete da ce se praviti velika skola pa mozete li mi, bar Danu zaposliti u novu skolu.-
-Mozemo, nego kako, direktore to je sada tvoj zadatak.-
Rastali smo se svi zadovoljni.
Ubrzo udareni su temelji nove skole i skola bi izgradjena u rekordnom vremenu.Nova ljepotica zadominira Vojkovicima sa vanjskom i unutrasnjom ljepotom. Niko nije ni pomisljao na nedostatke nove skole koja je zapocela sa radom na klasicno zagrijavanje, i snadbjevanje vodom iz hidrofora cija se pompa od pocetka pocela da kvari. Vojkovici u isto vrijeme dobise novu elektricnu mrezu, dio asvalta i gradski prevoz. U novoj skoli prije zvanicnog otvaranja odrzali smo opsti roditeljski sastanak na kome je bilo govora kako ce nova skola raditi ali i o tome da cemo svi skupa doprinjeti da neke navike pocinjemo mjenjati a to se odnosilo na red u novoj skoli, odlaganje smeca u naselju pa i ponasanju na autobusnoj stanici.Odusevljenju nije bilo kraja.
A na otvaranju dosli novinari, televizija i zvanice iz Opstine i Vojkovica. Svecanu vrpcu je presjekao zasluzan covjek za skolu, predsjednik Opstine Mladen Tesanovic koji je, izmedju ostalog rekao;
-Vojkovicani cestitam vam novu skolu koja je sada najljepsa u okolnim naseljima...-
Ne kazem mozda bi kasnije bila izgradjena i veca i ljepsa skola , ali da nije bilo prednje akcije na to bi se , po svemu sudeci poduze cekalo.
Nazad na vrh
Rosa
Gost

PorukaPoslato: Wed Feb 15, 2006 1:11 am    Naslov: Dobro dosao, Rajko! Odgovori sa citatom

Rajko!
Dobro nam dosao!
Iskreno receno, ocekivala sam da ces se javiti i ranije. Mislila sam da znas za nas sajt. Ali nije nikada kasno za ovakvo druzenje. Vrijeme koje smo proveli skupa na radu u skoli ostaje trajno u sjecanju, jer je to bilo pravo drugarsko i prijateljsko srecno vrijeme. Posebno sto smo bili mladi puni radnog elana, ambicija pa i uspjeha u radu. To mi je bila inspiracija da napisem nesto o tadasnjim prosvjetarima u nasoj skoli i otrgnem od zaborava te pedagoge, vaspitace, drugare i prijatelje.
Vjerujem da si ti i tvoja Zora sa svojom djecom , kao i ja sa mojom djecom, srecni ma gdje boravili. Naravno, nostolgija je prisutna , sto je i normalna pojava kod svakog covjeka. Kod nekog manje, kod nekog vise izrazena.
Imaces ti da nam ispricas dosta iz tog vremena. Nadam se da ces biti stalni saradnik ovog naseg sajta.
Budi pozdravljen ti i tvoji najdrazi. Poseban pozdrav za gospodju Olgicu.
Rosa
Nazad na vrh
Rajko
Gost

PorukaPoslato: Wed Feb 15, 2006 1:03 pm    Naslov: Da si nam dobro i zdravo Roso Odgovori sa citatom

Iako se dugo nismo vidjeli, nas troje Olga, Zora i ja se tebe cesto sjetimo i bez ovih stranica. Koliko si nam iz ruke plata podjelili i koliko si nam iz tvog veselog lica darovala lijepih rijeci . I kasnije kada sam presao da radim uSDK-Centrala Sarajevo (to su moje ljepse godine zivota) jos sam vise cijenio tvoje racunovodstvene sposobnosi i cuo sam za tvog brata Boska Avlijasa kao vrsnog ekonomistu-znaci porodicni kvaliteti. Jos kada sam primio duznost direktora zalio sam ti se da cu "po zlu poplesti"radi toga sto nisam vican racunovodstvu. Ti si rekla: -Nista ne brini Rajkane tu sam ja. Pitaj i za sitnice i za krupnice, pomocicu ti...I pomogla si.Hvala ti. Hvala ti i za danasnje lijepe pozdrave.Naravno i dalje cemo biti u kontaktu. Zora, Olga i ja smo u penziji. Ja se bavim slikanjem. Dva puta smo bili u zavicaju. Ja sam napisao i knjigu koja se zove: Od Romanije do Kanade (Izdanje Svet knjige Beograd) gdje sam opisao nase putesesvenije u daleku zemlju i zivot u njoj.
Zamolio bi te da nam pozdravis Desu Nikolic i Markos Olgu i Nikolu.
Da si nam dobro i zdravo nasa Roso
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz prethodnih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku    VOJKOVIĆI forum -> ... DJACKO DOBA Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete mijenjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Copyright © 2004, Vojkovici.com